ABD Kuzey Korenin Teklifini Reddetti

ABD, Sony ’ye yapılan siber saldırının ortak soruşturulması için Kuzey Kore’nin yaptığı öneriyi reddetti.
ABD Kuzey Korenin Teklifini Reddetti

ABD, Sony ’ye yapılan siber saldırının ortak soruşturulması için Kuzey Kore’nin yaptığı öneriyi reddetti.

ABD, Sony ’ye yapılan siber saldırının iki taraflı soruşturulması için Kuzey Kore’nin yaptığı öneriyi reddederek, iddiasının peşinde durdu.

Kuzey Kore yönetimi, Sony’ye yapılan siber saldırının peşinde kendilerinin bulunduğu iddialarını yalanlayarak, suçsuzluklarını belli olmak için, ABD’ye atak hakkında karşılıklı soruşturma teklifinde bulunmuştu.

Beyaz Saray Milli Güvenlik Konseyi sözcülerinden Mark Stroh ise “ABD Soruşturma Bürosu ’nun (FBI) açıklık getirdiği gibi, bu yok edici saldırıdan Kuzey Kore ’nin sorumlu olduğuna karşın güvenimiz tam. Kararın ardındaki duruyoruz” diye konuştu.

Kuzey Kore yönetiminin zarar verici ve kışkırtıcı eylemlerinin sorumluluğunu red etme noktasında uzun bіr tarihe sahip olduğunu belirten Stroh, “Eğer Kuzey Kore hükümeti yardım etmek istiyorsa, suçlarını kabul ederler ve yarattıkları hasarı Sony ’ye tazmin ederler” dedi.

Sony firmasının, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a suikast kurgusunu konu alan komedi filmi “Görüşme” sebebiyle “Uzlaşma Muhafızları (Guardians of Peace-GOP)” adındaki bilgisayar korsanlarının siber saldırılarına ve tehditlerine maruz kaldığı belirtilmişti. Şirket, siber saldırı üstüne filmin Noel’de planlanan gösterimini iptal etmişti.

FBI önceki dün, Sony’ye karşın siber saldırılardan Kuzey Kore’nin sorumlu olduğu sonucuna varacak yeterli bilgiye sahip olduklarını açıklamıştı.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.