Ankara Yazı Veda Mektubu Filmi Genel Bilgileri

Ankara Yazı Veda Mektubu Filmi Bir ihtilal filmi izlemek için harika bir nedeniniz var. 12 Eylül 1980 yılında ülkemizde yaşananları farklı bir şekilde işleyen harika bir filmi izlemeye hazır olun. Gerçek bir hayat hikayesinden alınan bu hazin ve dramatik eser, oldukça ses getirecek türden bir yerli yapım. Başrollerinde Gürkan Uygun, İpek Tuzcuoğlu, Burçin Abdullah, Ümit Acar ve Gizem Denizci’nin yer aldığı filmin yönetmenliğini ise Kemal Uzun gerçekleştiriyor. Ankara Yazı Veda Mektubu Vizyon Tarihi 6 Mayıs 2016 tarihinde vizyona girecek olan film, TRT’nin “Türk Sinemasında 100. Yıl” etkinlikleri kapsamında desteklenen yapımlar içinde yer almakta. Adana’nın Kozan ilçesinde çekimleri yapılan film, tarihi ve kültürel yapıları nedeni ile doğal yapıya da uygun bir şekilde çekildi. Bu şekilde 1980 Ankara görüntülerinin yakalanması sağlanmış. Filmin
Ankara Yazı Veda Mektubu Filmi Genel Bilgileri

Ankara Yazı Veda Mektubu Filmi

Bir ihtilal filmi izlemek için harika bir nedeniniz var. 12 Eylül 1980 yılında ülkemizde yaşananları farklı bir şekilde işleyen harika bir filmi izlemeye hazır olun. Gerçek bir hayat hikayesinden alınan bu hazin ve dramatik eser, oldukça ses getirecek türden bir yerli yapım. Başrollerinde Gürkan Uygun, İpek Tuzcuoğlu, Burçin Abdullah, Ümit Acar ve Gizem Denizci’nin yer aldığı filmin yönetmenliğini ise Kemal Uzun gerçekleştiriyor.

ankara yazi veda mektubu nerede cekildi

Ankara Yazı Veda Mektubu Vizyon Tarihi

6 Mayıs 2016 tarihinde vizyona girecek olan film, TRT’nin “Türk Sinemasında 100. Yıl” etkinlikleri kapsamında desteklenen yapımlar içinde yer almakta. Adana’nın Kozan ilçesinde çekimleri yapılan film, tarihi ve kültürel yapıları nedeni ile doğal yapıya da uygun bir şekilde çekildi. Bu şekilde 1980 Ankara görüntülerinin yakalanması sağlanmış.
Filmin konusu ise Mustafa Pehlivanoğlu’nun başından geçen oldukça acı ve farklı bir hikayenin anlatımı, onun hiçbir suçu yokken bir gün tutuklanması ve ardından ailesinin verdiği hukuk mücadelesi ile yaşadıkları anlatılıyor. Olaylar bu şekilde ilerlerken, Mustafa bir sabah sorgusuz sualsiz hücresinden alınarak idam ediliyor. Son kez söylemek istediklerini kaleme alma hakkı veriliyor. Ailesi onu kurtarmak için mücadele verirken, Mustafa’nın ölümünden üç gün sonra idam edildiğini öğreniyorlar.
Oldukça sıra dışı öyküsü, bir devrin bambaşka yaşanmışlıkları, insanların nasıl bir şekilde  ortadan kalktığını ve arkada kalanların yaşadıkları dramlar tamamen bu filmde göz önüne alınıyor denebilir. Bir kara gün olarak tarihe geçen “Balgat Katliamı” daha detaylı şekilde filmde incelenmiş. Bu katliamın ardından yaşananlar ve sadece katliamda ölenler değil, bu olayın peşinden daha giden birçok can filmde en farklı şekilde ele alınmış. Alanında bu bakımdan bir ile olan Ankara Yazı Veda Mektubu, gerçek bir hayat hikayesinden ele alınarak günümüze tarihten bir yaprak olarak iletilmiş bir film.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.