Ayın Dünya Üzerindeki Etkileri Nelerdir ?

Ayın Dünya Üzerinde Etkileri Tarih ve ilk insanlar boyunca ay merak uyandıran bir unsura sahipti. Eşsiz güzelliği, geceleri ışığı ile harikalar yaratan bu özel gezegenin, güneşten daha önce bilindiğine dair bazı vurgular vardır. Zaman içinde ilk insanlar bu bir kaybolup, bir gelen ve şekilden şekle giren gök cismini ciddi anlamda merak edip incelemeye almışlardır. Ve görülen odur ki bu gök cismi şaşmaz bir zaman dilimine hakimdir. Bu eşsiz zamanlama ile ilk olarak onun zaman dilimi, insanlar ve bitkiler üzerinde ki etkileri dikkate alınmıştır. Zaman içinde bu merak ve incelemeler daha detaylı bir şekilde ilerlemiş ve bugün ki sonuçlara kadar ulaşmıştır. Dünyamızın sadece uydusu olmayan aynı zamanda birçok dengeleyici unsuru da beraberinde getiren bu inanılmaz gezegen, harika sonuçları ile inanılmaz bir
Ayın Dünya Üzerindeki Etkileri Nelerdir ?

Ayın Dünya Üzerinde Etkileri

Tarih ve ilk insanlar boyunca ay merak uyandıran bir unsura sahipti. Eşsiz güzelliği, geceleri ışığı ile harikalar yaratan bu özel gezegenin, güneşten daha önce bilindiğine dair bazı vurgular vardır. Zaman içinde ilk insanlar bu bir kaybolup, bir gelen ve şekilden şekle giren gök cismini ciddi anlamda merak edip incelemeye almışlardır. Ve görülen odur ki bu gök cismi şaşmaz bir zaman dilimine hakimdir. Bu eşsiz zamanlama ile ilk olarak onun zaman dilimi, insanlar ve bitkiler üzerinde ki etkileri dikkate alınmıştır. Zaman içinde bu merak ve incelemeler daha detaylı bir şekilde ilerlemiş ve bugün ki sonuçlara kadar ulaşmıştır.

ayin insanlar uzerindeki etkileri
Dünyamızın sadece uydusu olmayan aynı zamanda birçok dengeleyici unsuru da beraberinde getiren bu inanılmaz gezegen, harika sonuçları ile inanılmaz bir yaşam kaynağını oluşturmaktadır. Dünyamızın tek uydusu olan Ay, dünyamızdan 50 kat daha küçüktür. Kendi ekseni etrafında ki hareketlerini 29,5 günde tamamlarken, dünya çevresini de 29,5 günde tamamlar. Dünyamız ile aynı düzlemde güneş etrafını da 365 gün sürede tamamlamaktadır.
Dünyamızın dönme merkezine uyguladığı çekim kuvveti ile sabitleyen ay, bu şekilde insanların yaşayabilmesi için iklimsel koşulların oluşmasını ve korunmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda dünyanın merkez çekirdeğinde ki sıvının korunmasında da büyük önemi vardır. Bu şekilde dünyanın manyetik alanında bir sabitlenme olur. Bu alan sayesinde kozmik radyasyondan da korunmuş oluruz. Özellikle gel- git olaylarının oluşması sırasında okyanusları kendine doğru çekerken yani gel olayında, dünyanın hızı da yavaşlamış olur. Bu nedenden dolayı her yüzyılda bir günler saniyenin 1,1’i oranında uzar. Bu şu demek oluyor; ilk insanların yaşadığı gün uzunluğu ile şuan ki gün uzunlu arasında farklılıklar vardır. Şuan günler daha uzun olarak yaşanmaktadır.

Ayın Evreleri
Ay kendi, dünya ve güneş etrafında sürekli gezinirken, dünyaya düşen görünümü de değişim gösterir. Bu durumlar ise dünyada ayın evreleri olarak adlandırılır. Bunlar; yeni ay, ilk dördün, dolunay ve son dördündür. Bu görününler astroloji, insan davranışları ve farklı felsefe konuları üzerinde etkili olduğu düşünülen dönemlerdir. Bu neden ile ay takvimi hazırlanarak, yer alan 12 burç bu düzene göre detaylı incelenerek, kendi açıları ve ay ile yaptıkları açılara göre günlük, aylık ya da yıllık astrolojik yorumlar yapılır.

ayin-evreleri
Ay Olmasaydı Nasıl Sorunlar Yaşardık ?
Eğer uydumuz olmasaydı, günleri 10 saat olarak yaşardık. Bunun haricinde iklim dengesi kaybolur, denge bozulur ve sürekli kuvvetli fırtınalar tüm atmosferde kol gezerdi. Daha kalın bir atmosfere sahip olacak olan dünya, güneşin ışınlarından gereken randımanı alamaz, bu şekilde bitkiler ve diğer tüm doğa için gerekli olan koşullar oluşmazdı. Gel-git olaylarında da %70 oranında bir azalma olurdu. Bu durumda dünyamızda yaşam olmayacağı anlamına geliyor. Bu denge durumu oluşmadığı için diğer boş gezegenlerden bir farkımız kalmazdı. Ayrıca birçok canlının yaşaması ve üremesi için de ay ışığına ihtiyaç vardır. Bu durumda ciddi bir sekteye uğrardı.

Ayın İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir ?

Manyetik bir dünya, manyetik insanlar ve manyetik bir uydu. Bu üçlem kesinlikle birbirini etkilemektedir. Dolunayda insan duygularında bazı değişimler olduğu kesindir. Bunun en büyük nedeni ise dünyada ki tüm suyu kendine doğru çeken ay, aynı etkili insan bedeninde de göstermektedir. Bu neden ile bedende su toplama, hormon dengesinde artma ya da azalmalar gözlemlenmesi de oldukça normaldir. Şöyle düşünün, dolunay döneminde fazla alınan su bendende ki toksinleri beyne daha hızlı ve yoğun şekilde iletir. Bu şekilde beyin üzerinde enzimler artar. Bu huzursuzluk, gerginlik ve stres olarak yansıyacaktır. Dolunay zamanında cinayetlerin ve cinnetlerin arttığı gözlemlenmiş, bu konuda yapılan araştırmalarda, dünya üzerinde etkisi olan ayın, insan bedeninde de etkileri olduğunu ortaya net şekilde koymuştur.
Ayrıca astroloji biliminde insanların doğduğu anda ki ayın durumu geleceğini de şekillendiren bir olaydır. Bu neden ile doğum tarihi ve saatine göre burç ve yükselen burçlar belirlenerek, kişilik, özellikler ve yetenekler bu şekilde belirlenebilmektedir. Bir nevi kişinin doğduğu andaki dünya ve ayda ki manyetik durumun olaylar ve kişilik üzerinde etkileri olduğu düşünülmektedir.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.