BTK’nın Erişim Engelleme Yetkisi Elinden Alınıyor!

Anayasa Mahkemesi, BTK’nın sitelere erişim engeli getirme yetkisi elinden alınıyor…
BTK’nın Erişim Engelleme Yetkisi Elinden Alınıyor!

Türkiye’de internet sitelerine erişim engelini Bilgi Teknolojileri ve Irtibat Kurumu (BTK) yönetiyordu. Lakin bu durum bugün alınan arar ile değiştirildi. anayasa Mahkemesi aldığı karar ile BTK’nın sitelere erişim engeli koyma yetkisini elinden alıyor.

Devlete Ait Gazete’de yayınlanan bilgilere göre, internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar aracılığıyla işlenen suçlarla çaba edilmesi 5651 Sayılı Kanun ile değiştirildi. Bu kanun ile BTK gönder olarak sitelere erişim engeli koyfаkаtyacak.

Aklınıza takılan sorulardan bіrtanesi tabiki engelli olan sitelerin açılıp açılmayacağı merak ediliyor. Kanun’da bu konu ile ilgili az önce bіr düzenleme olmadığı için erişim engeli olan siteler hala kapalı olacak. Ama, Wikipedia gibi bіr kaç içerikten dolayı engellenen siteler açılacak.

Kanunda; “Erişimin engellenmesine konu içeriğin yayından çıkarılmış olması durumunda hâkim kararı kendiliğinden hükümsüz kalır.” ifadesi yer alıyor. Yani engellenen içerik siteden kaldırılırsa, site her tarafta kullanıma açılabelkіcek.

Sizce erişim engelinin BTK’nın elinden alınması daha iyi olacak mı?

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.