DeepMind ilk şubesini açıyor!

Google’ın 2014 yılında satın aldığı DeepMind, Birleşik Krallık dışındaki ilk şubesini açıyor…
DeepMind ilk şubesini açıyor!

Google’ın DeepMind yapay zeka takımı, firma tarafından 2014 yılında satın alındığından beri Birleşmiş Krallık’ta yer almaktaydı. Ama görünene kadar artık yeni bіr şube için hazır durumda zіrа bu şube ABD’de yer almayacak. DeepMind’ın yaptığı bildiri ilk ilk milletlerarası araştırma laboratuvarının Temmuz’un ilerleyen zamanlarında Kanada’da Edmonton, Alberta’ya kurulacağı rivayet. Alberta Üniversitesi bilgisayar biliminin üç profesörü Richard Sutton, Michael Bowling ve Patrick Pilarski, tecrübeli yedi AI isminin daha bulunduğu grubu yönetecek.

Recode’un söylediğine göre yeni laboratuvarın ABD’de yer almamasının esas olarak iki sebebi bulunuyor: Tanınırlık ve politik kaygılar. DeepMind’da zaten çalışmakta olan yaklaşık bіr düzine Alberta Üniversitesi mezunu bulunmakta. Bu yüzden de zaten tanıdık isimlerin bulunduğu bіr yerde, bilhassa AI araştırmalarında öne çıkan bіr mektep söz konusu olduğunda, yeni bіr laboratuvar ayarlamak epeyce mantıklı oluyor.

Hem açık bіr şekilde maddeler halinde sıralamak icabında, Kanada hükümeti var olan ABD hükümetine tarafından AI araştırmalarına aleyhinde daha dostça bіr yaklaşıma sahip durumda. Ülke, var olan yerel çabalara ek olarak AI bilim adamlarına 125 milyon dolar kaynak sunmakta. ABD’de Trump yönetiminde ise bilimsel incelemeler ciddi kesintilerle karşı karşıya durumdalar. Hem Google’ın ABD’ye seyahat yasaklarına karşı olması da fazla şaşılacak olmaz. Işyeri, bu yasağın ülkeye gelen kabiliyet miktarını sınırladığını düşünmekte ve Kanada’da bu sınırlamalarla karşılaşmayacak.

Yan ki Kanada’nın büyük firmaların AI ile ilgili araştırma laboratuvarlarına yabancı olmadığını da belirlemek gerekiyor. Kısa bіr süre önce Uber Toronto’da bіr otonom araba laboratuvarı açmışken, Apple ve BlackBerry’nin da Ottawa’da otonom sürüş tesisleri bulunmakta. Google’ın bu kararı, Kanada’ya yerleşen büyük AI araştırmalarının sadece en sonuncusu olmakta. Her ne kadar ABD’de hâlâ bolca araştırma yürütülüyor olsa da, bіr ABD teknoloji devinin dikkatini kuzey sınırına çevirmemesi artık neredeyse şaşılacak bіr ışık halkası gelmekte…

Önceki HaberSony, PlayStation Now Hizmetini PC’ye de Sunuyor! Sonraki HaberBMW elektrik konusunda kararlı…

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.