Disleksi Nedir ?

Disleksi Hastalığı Nedir ? Öğrenme bozuklukları içinde yer alan disleksi bir öğrenme bozukluğudur. Geri zekalılık, aptallık ya da tembellik ile bir ilgisi olmayan disleksi, okuma güçlüğü olarak bilinmektedir. Öğrenme bozuklukları farklı şekillerde görülebilir. Bu sorunları yaşan çocuklar okuma, anlama, muhakeme, matematik ya da bazen problem çözme gibi sorunların biri ile karşımıza çıkabilir. Beynin normal olarak çalışmasının yanı sıra bu tip sorunu olan çocuklar sadece eksik olan konularda başarılı olmakta zorluk çekebilirler. Okuma bazı işaret ve semboller ile başlayan, sonrasında bu işaretleri birleştirme ile devam eden bir sorundur. Harfleri tanıyamama, harfleri algılamada sorun yaşama ve onları bir araya getirememe gibi bazı sorunlar ile gözlemlenmektedir. Öğrenme bozuklukları içinde yer alan disleksi birçok zeki çocuğun da başına gelebilen farklı bir sorundur. Disleksinin Belirtileri
Disleksi Nedir ?

Disleksi Hastalığı Nedir ?

Öğrenme bozuklukları içinde yer alan disleksi bir öğrenme bozukluğudur. Geri zekalılık, aptallık ya da tembellik ile bir ilgisi olmayan disleksi, okuma güçlüğü olarak bilinmektedir.
Öğrenme bozuklukları farklı şekillerde görülebilir. Bu sorunları yaşan çocuklar okuma, anlama, muhakeme, matematik ya da bazen problem çözme gibi sorunların biri ile karşımıza çıkabilir. Beynin normal olarak çalışmasının yanı sıra bu tip sorunu olan çocuklar sadece eksik olan konularda başarılı olmakta zorluk çekebilirler.
Okuma bazı işaret ve semboller ile başlayan, sonrasında bu işaretleri birleştirme ile devam eden bir sorundur. Harfleri tanıyamama, harfleri algılamada sorun yaşama ve onları bir araya getirememe gibi bazı sorunlar ile gözlemlenmektedir. Öğrenme bozuklukları içinde yer alan disleksi birçok zeki çocuğun da başına gelebilen farklı bir sorundur.
disleksi hastaligi

Disleksinin Belirtileri

Disleksi tanımı: sesler, kelimeler ve harfler arasında ki ilişkiyi anlamakta zorluklar yaşanmadı disleksinin belirtisidir. Bu tip sorunları olan çocuklar har ve kelime tanımakta, kelimeleri ve fikirleri anlamakta, okuma hızı ve akıcılığında, genel kelime becerilerinde ciddi zorlanma gösterirler.
Ancak disleksi asla ciddi bir sorun olarak görülmemeli, tespitinden sonra çocuğa uygun bir şekilde eğitim verilmelidir. Bu tip çocuklar için özel ve farklı eğitimler söz konusudur. Disleksi sorunu yaşayan ünlülerden bazıları ise Eintein, Edison, Rodin, Graham Bell, Walt Disney, Agatha Christie ve Henry Ford’dur.
Görüldüğü gibi disleksi aslında insan yaşantısında çok ciddi bir sorun değildir. Bunun tersine bazı zeki ve özel çocuklarda da bu tarz sorunlar görülebilir. Beynin algılarında ki bir karmaşanın neden olduğu bu sorun, artık tespit edilmekte ve tedavi sürecinde de sıkıntı yaşanmadan halledilebilmektedir.
Disleksi olan çocukların ilk aşamada tespit edilmesi önemlidir. Bu neden ile bir çocukta öğrenme sorunu var ise ciddi bir danışmandan destek alınmalı, bu şekilde sorunlara en baştan müdahale edilmelidir.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.