Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domatesin Faydaları En sevilen sebzelerden biri olan domates, aynı zamanda içerisinde yüksek miktarda antioksidan yer alır ve çok faydalıdır.  Domates’in sağlığa faydasının nedeni sebzeye kırmızı rengi veren ve güçlü antioksidan etkisine sahip “likopen” adlı bileşenden kaynaklanır. Aynı zamanda yüksek oranda C vitamini ve E vitamini içerir. Domates kalp ve damar hastalıklarına kemiklerin sağlamlaşmasına ve kanseri önlemek için tavsiye edilen besinler arasında başlarda gelmektedir. Domatesin Sağlığa Faydaları Domates kanseri önlemede ve kanser hastalarını tedavi etmede oldukça yardımcı bir besindir. Domatesi kabuğuyla beraber yediğimizde cilde tazelik verir ferahlatır ve cildi güzelleştirir. Kabızlık sorununa da iyi gelen domates iyi bir idrar sökücüdür. İçerisinde yüksek oranda C vitamini bulunduran domates nezle ve gribe karşıda vücudu korur. Limon da olduğu gibi domates de damar sertliğini
Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domatesin Faydaları

En sevilen sebzelerden biri olan domates, aynı zamanda içerisinde yüksek miktarda antioksidan yer alır ve çok faydalıdır.  Domates’in sağlığa faydasının nedeni sebzeye kırmızı rengi veren ve güçlü antioksidan etkisine sahip “likopen” adlı bileşenden kaynaklanır.
Aynı zamanda yüksek oranda C vitamini ve E vitamini içerir. Domates kalp ve damar hastalıklarına kemiklerin sağlamlaşmasına ve kanseri önlemek için tavsiye edilen besinler arasında başlarda gelmektedir.

domatesin sagliga faydalari

Domatesin Sağlığa Faydaları

Domates kanseri önlemede ve kanser hastalarını tedavi etmede oldukça yardımcı bir besindir. Domatesi kabuğuyla beraber yediğimizde cilde tazelik verir ferahlatır ve cildi güzelleştirir. Kabızlık sorununa da iyi gelen domates iyi bir idrar sökücüdür. İçerisinde yüksek oranda C vitamini bulunduran domates nezle ve gribe karşıda vücudu korur. Limon da olduğu gibi domates de damar sertliğini giderir. Domates kanın daha fazla akışkan olmasını sağlayarak, damar tıkanıklıklarını ve damarlarda ki daralmaları önler. Felç olma riskini de azaltır. İçerisindeki likopen ve beta karoten sayesinde gribi önler ve bakterilere karşı savaşmada bu faktörler önemli rol oynar. Kolesterolü düşürmede yardımcı olan domatesi günde 1 adet yemek iyi huylu kolesterolü %15 arttırırken, kötü kolesterolü düşürür. Domatesin çekirdeklerinin de sağlığa etkisi çok büyüktür. Vücudu güneşe karşı dirençsiz olan bireyler domates tüketerek güneşin UV ışınlarına karşı daha dirençli bir vücuda sahip olduğu tespit edilmiştir. Bir önceki Swarm nedir başlıklı makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir;

Elma sirkesi ile cilt lekeleri gider mi?

Karpuzun faydaları nelerdir?

Türk kahvesi neye iyi gelir?

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

  1. haberahvalcom 16 Ağustos 2016 Reply