Elektronik İmza Nedir ?

Elektronik ortamı daha fazla kullanarak iş yükünü azaltan ve bürokratik süreci hızlandıran bir veri güvenliği uygulaması olan elektronik imza Türkiye’nin içinde bulunduğu e-devlet dönüşüm süreci için büyük önem taşıyor. Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olan e- güven de birçok projeye imza atarak elektronik imza uygulamalarını daha da yaygınlaştırmayı hedefliyor. Türkiye Bilişim Vakfının önderliğinde 2003 yılında kurulan ve uluslararası standartlarla uyumlu bir güvenlik alt yapısı ve ağına sahip olan e-güven her ölçekten kuruluşa elektronik imza ve mobil elektronik imza konularında anahtar projeler üreterek çözüm sunuyor. E-güven ayrıca elektronik imza alanında proje danışmanlığı ve sistem entegratörlüğü hizmetleri de sağlıyor. Islak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip bulunan elektronik imza büyük bir kullanım kolaylığına sahip. Kart ve kart okuyucunun yanı sıra akıllı
Elektronik İmza Nedir ?

Elektronik ortamı daha fazla kullanarak iş yükünü azaltan ve bürokratik süreci hızlandıran bir veri güvenliği uygulaması olan elektronik imza Türkiye’nin içinde bulunduğu e-devlet dönüşüm süreci için büyük önem taşıyor. Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olan e- güven de birçok projeye imza atarak elektronik imza uygulamalarını daha da yaygınlaştırmayı hedefliyor. Türkiye Bilişim Vakfının önderliğinde 2003 yılında kurulan ve uluslararası standartlarla uyumlu bir güvenlik alt yapısı ve ağına sahip olan e-güven her ölçekten kuruluşa elektronik imza ve mobil elektronik imza konularında anahtar projeler üreterek çözüm sunuyor.

elektronik imza

E-güven ayrıca elektronik imza alanında proje danışmanlığı ve sistem entegratörlüğü hizmetleri de sağlıyor. Islak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip bulunan elektronik imza büyük bir kullanım kolaylığına sahip. Kart ve kart okuyucunun yanı sıra akıllı çubuklar aracılığıyla da kolayca kullanılabilen elektronik imza hem web tabanlı hem de masa üstü uygulamalarda 4 adım da veri güvenliği sağlıyor. Web tabanlı uygulamalarda bir dokümanı elektronik imza ile imzalamak için elektronik imzanın yüklü olduğu akıllı çubuğu bilgisayara takın internete bağlı bir bilgisayar üzerinden ilgili web sayfasına girerek sertifika ve kart tipini seçin pin kodunu girerek imzala tuşuna basmak gerekiyor. Masaüstü uygulamalarda ise elektronik imzanın yüklü olduğu akıllı çubuğu bilgisayara takın ilgili dokümanı açın ve doldurun daha sonra imzala tuşuna basın pin kodunu girerek dokümanı imzalamak yeterli oluyor. Elektronik imza e-posta içeriklerinin güvenliğini sağlamak konusunda da kullanıcılarına kolaylık sağlıyor. Bir e-postayı elektronik imzalı olarak göndermek için öncelikle ilgili e-posta hesabınla bir kereye mahsus olmak üzere gerekli ayarların yapılması gerekiyor. Sonrasında ise yine 4 kolay adımda e-posta imzalanıyor. İlk olarak elektronik imzanın yüklü olduğu akıllı çubuğu bilgisayara takın daha sonra bir e-posta oluşturarak alıcı bilgilerini ekleyin sonra ekranda beliren imzala tuşuna daha sonra ise imzala tuşuna basılıyor. Son olarak pin kodunu girerek e-posta imzalanıyor. Bu sayede bir dokümanın kimden geldiği gönderilme saati ve üzerinde herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığı kolay ve hızlı bir şekilde görülebiliyor. İstenmeyen kişilerin elektronik ortamda oluşturulan önemli dokümanlar üzerinde değişiklik yapmasını önleyen elektronik imza başta yüksek seviyede güvenlik gerektiren işlemler olmak üzere iş süreçlerinin her aşamasında kritik rol oynuyor. Bir dokümanı ilgili tüm kişilerin imzalamasına olanakta tanıyan elektronik imza hem kurumlara hem de bireylere büyük ölçüde zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor. Bir önceki yazımız olan En iyi ücretli virüs programları başlıklı makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.