HAMİLELİKTE ÖKSÜRÜK

Birer kaşık taze toz zencefil ile bal, macun kıvamına gelene kadar karıştırılıp tüketildiğinde öksürüğün geçmesinde son derece etkili olur.
HAMİLELİKTE ÖKSÜRÜK

Gebelikte anne adayları kendi sağlıklarına son derece dikkat etmelidirler. Normalde basit gibi görülen öksürük, normal zamanlardan daha zor olmaktadır. Anne adayı öksürdüğü zaman, şişmiş ve büyümüş karnına bütün baskı etki eder. Rahim içindeki su bebeği şiddetli öksürüklerden korusa da, yinede bebeğe ters etki etme olasılığına karşı gerekli önlemler alınmalıdır.

Hamilelikte gerçekleşen hapşırık, aşırı öksürükler anne adayını çok fazlası ile rahatsız etmektedir. Gergin ve şişkin olan karnına öksürmekten dolayı aşırı basınç etkileyeceğinden, anne adayında karın ağrıları oluşabilir. Özellikle gebeliğin son zamanlarına doğru, anne adaylarının kemiklerinde yumuşamalar, açılmalar, gevşemeler oluşur. Bu nedenlerden dolayı anne adaylarının sırt bölgelerinde de, öksürme sonucu ağrılar oluşabilir.

Gebelik halinde ilaç kullanılması son derece zararlı olduğu için, bu da akıllara hamilelikte öksürük nasıl geçer sorusunu getirmektedir. Anne adaylarının öksürükten kurtulmasının en önemli püf noktası, bol bol su ve sıvı tüketilmesidir. Evde demlenecek bitki çayları ile de öksürük problemine çözüm bulunabilir. Yapılabilinecek en iyi bitkisel çay; ıhlamur, zencefil, tarçın, elma kabuğu ve limon ile yapılanıdır. Her gün taze olarak demlendiği takdirde çok daha faydalı ve etkili olduğu görülecektir. Bir diğer bitkisel çözüm de, taze toz zencefil ve çiçek balı ile yapılır.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.