Karpuzun Faydaları Nelerdir ?

Karpuzun Faydaları Yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerinden olan karpuz besleyici aynı zamanda bir su kaynağıdır. Domates’te olduğu gibi Karpuzunda kırmızı rengini veren likopenin maddesi hem kanser riskini azaltıyor hem de göz sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Karpuz C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir, bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirerek çeşitli mikroplara, hastalıklara karşı yüksek dirençli olmamızı sağlar. Karpuzun Sağlığa Faydaları Kas Ağrıları: Karpuz su bakımından zengin olduğu için kas ağrılarını hafifletme özelliğine sahiptir. Spordan sonra yaşanan kas ağrıları için çok iyi gelmektedir. Yapılan birçok araştırmalara göre Kas ağrılarına iyi geldiği tescillenmiştir. Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalarda Karpuzda bulunan L-citrulline isimli maddeden dolayı kan dolaşımını hızlandırıp damaların rahatlaması sağlıyor. Bu nedenle kas ağrıları problemlerinde etkin bir çözüm oluyor. Kalp Sağlığı: Karpuz LDL
Karpuzun Faydaları Nelerdir ?

Karpuzun Faydaları

Yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerinden olan karpuz besleyici aynı zamanda bir su kaynağıdır. Domates’te olduğu gibi Karpuzunda kırmızı rengini veren likopenin maddesi hem kanser riskini azaltıyor hem de göz sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Karpuz C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir, bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirerek çeşitli mikroplara, hastalıklara karşı yüksek dirençli olmamızı sağlar.

Karpuzun Sağlığa Faydaları

  • Kas Ağrıları: Karpuz su bakımından zengin olduğu için kas ağrılarını hafifletme özelliğine sahiptir. Spordan sonra yaşanan kas ağrıları için çok iyi gelmektedir. Yapılan birçok araştırmalara göre Kas ağrılarına iyi geldiği tescillenmiştir. Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalarda Karpuzda bulunan L-citrulline isimli maddeden dolayı kan dolaşımını hızlandırıp damaların rahatlaması sağlıyor. Bu nedenle kas ağrıları problemlerinde etkin bir çözüm oluyor.

karpuzun yararlari

  • Kalp Sağlığı: Karpuz LDL kolesterolünü düşürücü etkisinden dolayı damar tıkanıklığını engelleyerek Kalp için yarar sağlar. Fakat Karpuzun kolesterol düşürmesi şuan için kesin olarak kabul edilemez, henüz hayvanlar üzerinde kanıtlanmış ve daha birçok deney ve araştırma gereklidir.
  • Likopen: Meyvelere kırmızı rengi veren pigmente Likopen denir. Domatesten bile daha çok Likopen bulunan meyve karpuzdur. Bu bileşenin prostat kanseri riskini en aza indirdiği, Kalp sağlığına karşı koruma olduğunu ve katarakt riskini düşürdüğü kanıtlanmıştır.
  • Yüksek Tansiyon: Florida State Üniversitesinde karpuz üzerinde yapılan araştırmalara göre kilosu olan kişiler düzenli olarak karpuz tükettikleri zaman yüksek tansiyonun büyük derecede düşmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.
  • Kilo kontrolü: Karpuzun görüntüsü ne kadar diğer meyvelere göre büyük olsa da çok az miktarda kalori içerir. 1 büyük dilim karpuz ortalama 50 kaloridir. Hem düşük kalorili olması hem de lifli yapısı ile tok kalmanıza yardımcı olması kilo kontrolünü sağlamaktadır. Fakat karpuzda şeker oranı fazla olduğu için aşırı tüketmekte zararlı olabilir.
  • Göz sağlığı: Göz sağlığına iyi gelen vitaminlerden biriside A vitaminidir. Karpuzda bol miktarda bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığınızı korumaya yardımcı olur.
  • Su: Karpuzun %90 ‘ı neredeyse sudur. Yaz aylarında vücudumuzda aşırı su kaybından dolayı Karpuz yemek su ihtiyacımızın büyük bir bölümünü giderir. Elektrolit bakımından zengin olan bu meyve kasların çalışması ve kalp sağlığı için önemlidir. Fiziksel bir aktiviteden sonra 1 bardak karpuz suyu içtiğiniz zaman size doping etkisi yaptığını fark edebilirsiniz.
  • Vitamin İçeriği: Besleyici özelliği olan karpuz yüksek miktarda A ve C vitamini içerir. Aynı zamanda mineral olarak kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum içerir. Bir önceki makalemiz olan Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir ? adlı yazımızı buradan detaylı olarak yenibirbilgi.com aracılığı ile inceleyebilirsiniz.
Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.