Kehribar Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

Kehribar Nedir ? Kehribar, diğer adı ile amber… bir ağacın göz yaşı ve o göz yaşında sakladıkları ile geçmişe ışık tutuyor. Reçineli ya da kozalaklı ağaçlar, bedenlerinde ya da dallarında bir hasar meydana geldiğinde, bu hasarı izole etmek için bir salgı sağlarlar. İşte bu salgı kehribar hammaddesi olarak biliniz. Zaman içinde donan ve kuruyan bu salgı, ağacı dış etmenlerden korur. Bu sırada bazı reçinelere ağaçta bulunan karınca, böcek, kelebek ve diğer bazı canlılarda hapis olur. Ancak reçine onlar üzerinde öyle inanılmaz bir etki yaratır ki, hava, su ve diğer iklim şartlarına karşı koruyarak, yüzlerce yıl boyunca hiçbir şarttan etkilenmeden öylece mumyalanmalarına neden olur. Yıllar geçtikçe kuruyan, taşlaşan bu madde kehribar adını alır. Kehribar Faydaları Nelerdir ? Kehribar bizlere geçmişten fosiller
Kehribar Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

Kehribar Nedir ?

Kehribar, diğer adı ile amber… bir ağacın göz yaşı ve o göz yaşında sakladıkları ile geçmişe ışık tutuyor. Reçineli ya da kozalaklı ağaçlar, bedenlerinde ya da dallarında bir hasar meydana geldiğinde, bu hasarı izole etmek için bir salgı sağlarlar. İşte bu salgı kehribar hammaddesi olarak biliniz. Zaman içinde donan ve kuruyan bu salgı, ağacı dış etmenlerden korur. Bu sırada bazı reçinelere ağaçta bulunan karınca, böcek, kelebek ve diğer bazı canlılarda hapis olur. Ancak reçine onlar üzerinde öyle inanılmaz bir etki yaratır ki, hava, su ve diğer iklim şartlarına karşı koruyarak, yüzlerce yıl boyunca hiçbir şarttan etkilenmeden öylece mumyalanmalarına neden olur. Yıllar geçtikçe kuruyan, taşlaşan bu madde kehribar adını alır.

kehribar tasi

Kehribar Faydaları Nelerdir ?

Kehribar bizlere geçmişten fosiller getirir. Hayatı ve oluşumları çok daha net bir şekilde anlamamıza yardımcı olur. Taşıdığı özel fosiller, onlar üzerinde ki izler ile geçmişi daha net görebilmemizi sağlar. Bu harika süreç zamanla insanlar için eşsiz bir taş ve süs eşyası olarak yerini almaya başlamıştır. Bu şekilde uzun yıllardan beri hayatımızda yer almış olan kehribar taşı dediğimiz eşsiz özellikleri bizlere sunmaktadır. Bu işlenmesi kolay, doğanın özü ve inanılmaz mucizesi olan madde, birçok süs eşyasında kullanılmaktadır. İçinde sakladığı değerleri, bir koleksiyoncu gibi en özel şekilde barındırarak, harika özel süslere ana malzeme olmayı başarmıştır.
Sarıdan kızıla çalan renkleri ile işlenmemiş kehribarlar dünya genelinde en çok Rusya Kaliningrad bölgesinde çıkarılmaktadır. Dünya genelinde olan kehribarların %90’lık bölümü bu alanda yer almaktadır. Ayrıca İskandinav ve Polonya batıklarında da oldukça sık rastlanan kehribar yatakları eşsiz ve özel fosilleri içlerinde barındırırlar. Böcekler, çiçekler ve yaprakları içlerine alarak donan bu reçine, işlendiğinde harika bir süs eşyası hammaddesine dönüşmektedir. Özellikle kehribar tesbih ve benzer ürünler bu bakımdan büyük değer kazanmıştır. Ayrıca içeriğinde bulunan bazı kimyasal maddeler ve özellikleri nedeni ile kehribar taşı şifa verici olarak da bilinmektedir.
Gerdanlık ya da kehribar kolye kullanımı troid bezinin çalışmasını da düzenlediği söylenir. Günümüzde bu ürünün sahteleri yani sentetik kehribar ile karşılaşmak da mümkün. Bu neden ile özellikle gerçek kehribar almak için işin uzmanlarına başvurmak gerekiyor. Eşsiz görünümleri, renkleri ve özellikleri ile bunun bazı belirleyici özellikleri de yok değil. Gerçek kehribar fiyatları sundukları özellikler nedeni ile değişiklik göstermekte. Ülkemizde gramı 7 TL ile 15 TL arasında değişen özellikler de satılmakta. Kullanılacak olan süs eşyasına gidecek olan gramajı belirleyerek, ortalama bir fiyat çıkartılması bu açıdan doğru olacaktır. Bir önceki makalemiz olan Bermuda şeytan üçgeninin sırrı nedir adlı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.