Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin Faydaları Nelerdir Kivinin faydaları nelerdir ? Kivi ülkemiz de pek çok yaygın olarak bilinmiyor. Çoğu kişi kivinin egzotik ve pahalı bir yiyecek olduğunu sanıyoruz. Günümüzde Çin kökenli olan kivi Karadeniz bölgesin de rahatlıkla ve güzel bir hasatla yetiştiriliyor. Kahverengi ve tüylü bir kabuğa sahip olan kivi siyah çekirdeklidir. İçi ise parlak yeşil yumuşak ve etli kısım yer alıyor. Bazı kişiler kivinin mayhoş tadını pek beğenmese de pasta üzerin de ve muzun yanın da severek tükettikleri bir yiyecektir. Kivinin lezzeti kadar içerisin de ki vitaminler oldukça zengindir. Özellikle C, E ve K vitaminleri ile potasyum açısından da zengin bir meyvedir. Kalp ve kas sağlığını korumak için potasyum tüketmek gerekir bu sebeple de kivi tüketmeniz gerekir. Çoğu kişi kivinin lezzetini sevdiği
Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin Faydaları Nelerdir

Kivinin faydaları nelerdir ? Kivi ülkemiz de pek çok yaygın olarak bilinmiyor. Çoğu kişi kivinin egzotik ve pahalı bir yiyecek olduğunu sanıyoruz. Günümüzde Çin kökenli olan kivi Karadeniz bölgesin de rahatlıkla ve güzel bir hasatla yetiştiriliyor. Kahverengi ve tüylü bir kabuğa sahip olan kivi siyah çekirdeklidir. İçi ise parlak yeşil yumuşak ve etli kısım yer alıyor. Bazı kişiler kivinin mayhoş tadını pek beğenmese de pasta üzerin de ve muzun yanın da severek tükettikleri bir yiyecektir. Kivinin lezzeti kadar içerisin de ki vitaminler oldukça zengindir. Özellikle C, E ve K vitaminleri ile potasyum açısından da zengin bir meyvedir. Kalp ve kas sağlığını korumak için potasyum tüketmek gerekir bu sebeple de kivi tüketmeniz gerekir. Çoğu kişi kivinin lezzetini sevdiği için kivi tüketir. Sigara içen kişiler vücudundaki c vitamini eksikliğini dengelemek için kivi tüketmeli tercih edilir. Hafta da bir iki kivi tüketimi vücut sağlığını oldukça olumlu yönde etkiler.
kivinin vitamin etkileri

Kivinin Sağlığa Faydaları:

Kalp Sağlığı: Kivi içerisindeki lif besleyici besinler sayesinde kalp sağlığını koruyan bir besindir. Kalp ve damar rahatsızlıklarını en aza indirebilmek için sodyum miktarını azaltıp potasyum miktarını arttırmanız gerekir kivi de potasyum yönünden zengin bir meyvedir. Eğer potasyuma ihtiyacınız var ise günde 1-2 kivi tüketmeniz size yeterli olacaktır.
Tansiyon:  Potasyum bakımından zengin olan kivi tansiyonu tetikleyen sodyumu vücutta azaltmaya yardımcı olur. Fazla sodyum (tuz) tansiyonu tetikler potasyum ise sodyumun karşıtı bir etkisi olduğu için kivi tüketmekte yarar vardır. Kivinin içinde sadece tansiyon için yararlı olan potasyum haricinde luteinde bulunmaktadır. Lutoin sadece tansiyon için değil gözde oluşan sarı noktalara da iyi geldiği bilinir.
Sindirim Sistemi: Kivi sindirim isteminde de önemli bir etkisi vardır. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olan zengin bir lif kaynağıdır kivi. Bağırsakları çalıştırdığı için kabızlık sorununa da iyi gelir. Bağırsaktaki yararlı bakterileri besleyerek sindirim sisteminin çalışmasına önemli etki sunuyor.
Bağışıklık Sistemi: Kivi içerisin de bulundurduğu antioksidanlar, minaraller, vitaminler ve diğer besleyici maddeler bağışıklık sisteminde oldukça önemli etki sağlıyor. Bağışıklık sistemi yüksek olan bir insan kolay kolay girip veya nezle olmaz o yüzden bağışıklık sistemimizi yüksek tutmalıyız. Bir önceki yazımız olan Domatesin faydaları nelerdir başlıklı makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.