Kocaeli’de Roma Dönemine Ait Tapınak Merdivenleri Bulundu

Kocaeli ’de, 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen mermerden yapılma 17 basamaklı tapınak merdiveni bulundu.
Kocaeli’de Roma Dönemine Ait Tapınak Merdivenleri Bulundu

Kocaeli ’de, 2 bin takvim olduğu varsayım edilen mermerden yapılma 17 basamaklı tapınak merdiveni bulundu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmit’in Roma İmparatorluğu’na da başkentlik yaptığını, döneminin en görkemli saray heykellerinin yapıldığı bіr liman kenti olduğunu söyledi.

“Burası Nikomedia ’nın kurulduğu bіr bölge. Tarihi eserlerin bu bölgede olduğunu düşünüyoruz.”

Kalıntıları ortaya çıkarıp turizmin hizmetine sunacaklarını vurgulayan Zamburkan, şöyle devam etti: “Bölgedeki çalışmalar dahilinde 2 bin takvim olduğu tahmin edilen mermerden üretilmiş 17 basamaklı tapınak merdivenlerine rastlandı. Bu kazının ilk aşamasında da burada bіr ‘sıhhat tanrıçası ’ denilen heykel de çıkmıştı. Bu merdivenlerin yukarıya içten devam ettiğini görüyoruz. Merdivenlerin daha alçak tarafında da bіr tünel kalıntısı var. Yapıların birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünüyoruz. Sahilden kaleye kadar birbiriyle tünellerle bağlantılı olduğunu varsayım ediyoruz. Burası Nikomedia ’nın kurulduğu bіr alan. Tarihi eserlerin bu bölgede olduğunu düşünüyoruz.”

Zamburkan, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla bölgede kamulaştırma yaparak kazıları devam ettireceklerini kaydetti.

kaynak: http://www.trmasajsalonu.com/il/kocaeli/

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.