Kornea Nakli Nedir ?

Kornea Nakli Nedir? Kimlere Uygulanır? Gelişen teknolojiler mutlak olarak insanların daha rahat, konforlu ve sağlıklı olması için çaba harcarlar. Özellikle bu amaç ile bilimsel ve tıbbi gelişimler de teknolojiden yararlanmaktadır. İnsan bedeni farklı bir organizma olduğu için ger bir uzvu önemli özellikler taşımaktadır. Göz ise bu organlar içinde en önemlilerinden birisidir. Eskiye oranla artık gözde daha farklı sonuçlar elde edilebiliyor ve daha hızlı şekilde müdahaleler yapılabiliyor. Bu neden ile de son dönemde göz sorunlarına cerrahi müdahaleler daha sıklıkla yapılmakta. Farklı görme bozuklukları ve göz sorunlarında ameliyatlar çok daha hızlı çözümler getirmektedir. Özel yapısı neredeyse tamamen çözülmüş olan göz, farklı sorunların farklı şekilde ameliyatlar ile düzeltilebildiği bir organımız. Bu özel sorunlar içinde ise kornea nakli en sık karşımıza çıkan durum oluyor.
Kornea Nakli Nedir ?

Kornea Nakli Nedir? Kimlere Uygulanır?

Gelişen teknolojiler mutlak olarak insanların daha rahat, konforlu ve sağlıklı olması için çaba harcarlar. Özellikle bu amaç ile bilimsel ve tıbbi gelişimler de teknolojiden yararlanmaktadır. İnsan bedeni farklı bir organizma olduğu için ger bir uzvu önemli özellikler taşımaktadır. Göz ise bu organlar içinde en önemlilerinden birisidir. Eskiye oranla artık gözde daha farklı sonuçlar elde edilebiliyor ve daha hızlı şekilde müdahaleler yapılabiliyor. Bu neden ile de son dönemde göz sorunlarına cerrahi müdahaleler daha sıklıkla yapılmakta.
Farklı görme bozuklukları ve göz sorunlarında ameliyatlar çok daha hızlı çözümler getirmektedir. Özel yapısı neredeyse tamamen çözülmüş olan göz, farklı sorunların farklı şekilde ameliyatlar ile düzeltilebildiği bir organımız. Bu özel sorunlar içinde ise kornea nakli en sık karşımıza çıkan durum oluyor. Gözümüzde bulunan kornea farklı nedenlerden dolayı işlevini gerçekleştiremeyebilir. Bu gibi sorunların yaşanmasında ise artık ileri şekilde uygulanan hassas tıbbi müdahaleler sayesinde korneanın nakledilmesi mümkün olmuştur.
Kornea gözümüzün ön bölümünde bulunur. Gözü dış faktörlere karşı koruyan saydam bölümdür. Ancak zaman içinde ya da bazı dış etmenler ile hassas olan bu bölüm farklı hasarlar görebilir ya da hastalıklar sonucu işlevini yapamaz. Saydamlığını kaybettiği zaman ise ciddi görme bozuklukları yaşanabilir. Ancak günümüzde, ölen insanlardan alınan kornea, ameliyatlar ile arızalı olan korneanın yerine nakledilebiliyor. Bu şekilde organ bağışı yapmış olan yüzlerce hasta, yaşayan ancak görme bozukluğu çeken kişilere umut oluyor.
Kornea oldukça hassas bir yapıdadır. Ufak bir sorun ile tamamen yırtılabilir ya da görevini tamamen yapamaz bir duruma gelebilir. Bu durum hastalarda ciddi sancılara ve görme bozukluklarına neden olabilmektedir. Elbette ki kornea nakli yapılabilmesi için doku uyuşması da önemlidir. Aksi takdirde hastada doku uyuşmazlığına neden olarak sorunların armasına neden olabilir. Bu gibi durumlar önceden yapılacak olan tahliller ile elde edilecek olan sonuçlar sayesinde netlik kazanacaktır.

kornea nakli semasi

Kornea Nakli Kimlere Uygulanır?

Kornea nakli yapılabilmesi için bazı durumların oluşması önemlidir. 2 saat süren kornea ameliyatı, bazı durumların tespitinden sonra yapılabilmektedir.
Eğer korneanın şekilsel bir bozukluğu varsa, korneada ödemler oluşmuş ise, korneada yara ve yırtılmalar varsa, kornea hali hazırda saydamlığını kaybetmiş ise, göz uçuğu olarak bilinen sorun yaşanıyorsa kornea nakli yapılabilir.

Kornea Nakli Nasıl Yapılır?

Oldukça hassas olan göz bu neden ile hassas teknolojiler ile ameliyat edilecektir. Yapılacak olan işleme Intralase lazer adı verilmektedir. Bu şekilde ameliyat esansında herhangi bir sorun yaşanmadan, hızlı bir şekilde sonuç alınmış olacaktır. Ameliyattan sonraki süreçte takibe alınan hastalar 1- 2 gün içinde taburcu edilirler. Taburcu işleminden sonra ise evlerinde bazı uygulamalar yapmaları gerekebilir. Bunları düzenli şekilde yaptıklarında sorun yaşamadan sağlıklı bir göze kısa sürede kavuşacaklardır. Bir önceki makalemiz olan Terör nedir yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.