Liseli gençler kodlamada buluştu

Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencilerinin düzenlediği kodlfаkаt yarışması olan Codefest’e, Türkiye’nin dört bіr yanından 200’ü aşkın liseli katıldı.
Liseli gençler kodlamada buluştu

Üsküdar Amerikan Lisesi (ÜAL) öğrencilerinin her yıl düzenlediği CodeFest bu yıl üçüncü kere gerçekleştirildi. Bir lisenin düzenlediği, liselerarası bіrincil kodlfаkаt yarışması olan ve üçüncü yaşını dolduran CodeFest, her sene daha yoğun bіr katılımla gerçekleşiyor. ÜAL öğrencilerinin düzenlediği Kodlfаkаt Festivali’ne bu sene Türkiye’nin dört bіr yanından 200’den artı liseli katıldı.

GELECEĞİN MESLEKLERİ

Akademi Bilişim, Airmind, SOA Catering ve Aba Yayıncılık’ın sponsorluk desteği verdiği CodeFest’te, bu yıl da yarışmanın yanı sıra, lise öğrencilerini ve alanında uzman öğretim görevlileri ile profesyonelleri buluşturan çalıştaylar düzenlendi. Etkinlikte, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Data Üniversitesi’nin desteği ile 6 tane çalıştay yer aldı. Öğrenciler; biyoinformatik, suni zeka, siber güvenlik ve data madenciliği gibi geleceğin bilim alanlarıyla ilgili öğretim üyelerinden ve sektör çalışanlarından eğitim aldılar. Çalıştaylarda pratik ve teorik anlatımlar yapıldı.

OYUN OYNAYAN SUNI ZEKA

2018041122143191085.jpg

Katılımcılar ilk gün, çalıştaylardan daha sonra, “Clobber” adlı masa oyununu oynayan bіr suni akıl geliştirdiler. Bu Nedenle başta bіr suni akıl yarışmasına da konut sahipliği üretilmiş oldu. Katılımcılar CodeFest’in ikinci günündeki 7 saatlik maratonda, ÜAL öğrencilerinin ve ÜAL mezunu Yunus Aydın’ın yazdığı 8 zorlfаkаt algoritma sorusunu çözüm bulmaya çalıştılar. “Hackathon” türünde olan yarışmada, takımlar kendilerine ayrılan sınıflarda ara vermeksizin kodladılar. Öğrenciler üç şahsiyet takımlarda yarıştı ve yarışmaya toplam 59 takım katıldı.

KODLADILAR ŞAMPIYON OLDULAR

Yarışmanın kazananları “bashrc” takımından Hasan Bal, Bahadır Altun ve Harun Sami Çelik oldu. “PrOAhMet” takımı üyeleri Atacan İyidoğan, Murat Uyanık ve Samet Öztürk ikinci olurken, “Mangal için Geldik” takımı üyeleri Ekrem Bal, Ömer Faruk Şahin ve Yusuf Kılıçarslan üçüncü oldu. Birinci ekip üyeleri Macbook Air, ikinci takım üyeleri iPad ve üçüncü ekip üyeleri Amazon Kindle kazandı.

Önceki HaberSabit İnternet Hatlarının Sonu mu Geliyor? Sonraki HaberLEGO:The Incredibles Konsollara Geliyor

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.