Nesnelerin İnterneti Nedir ?

Teknoloji artık hız kesmeden devam ederken, zaman geçmiyor ki yeni bir gelişme ile karşılaşmayalım. Son dönemde adına sıklıkla rastladığımız nesnelerin interneti yani orijinal terimi ile Internet of Things, onu da kısaltırsak IoT olarak karşınıza çıkabilir. Farklı şekillerde kullandığımız internet ve nesneler nasıl bütünleşir? Bu tarz bir teknolojik gelişim bize nasıl artılar kazandırır? Hayatımız bu teknoloji sayesinde ne kadar kolaylaşır? Gelin şimdi bunları örnekler ile ortaya dökelim. Fiziksel olarak etrafınızda gördüğünüz nesnelerin birbirleri ile ya da daha geniş bir alanda ki sistemler ile iletişim kurması olarak tanımlanabilir. Şimdi bu biraz karmaşık gelebilir. Ama örneklemeler ile daha net bir şekilde konuya hakim olabileceğinize eminiz. Akıllı nesneler olarak tabir edilen birçok cihazı aslında şuan kullanıyoruz. Çipler, sensörler, işitme cihazları, biochipler gibi farklı erişim
Nesnelerin İnterneti Nedir ?

Teknoloji artık hız kesmeden devam ederken, zaman geçmiyor ki yeni bir gelişme ile karşılaşmayalım. Son dönemde adına sıklıkla rastladığımız nesnelerin interneti yani orijinal terimi ile Internet of Things, onu da kısaltırsak IoT olarak karşınıza çıkabilir. Farklı şekillerde kullandığımız internet ve nesneler nasıl bütünleşir? Bu tarz bir teknolojik gelişim bize nasıl artılar kazandırır? Hayatımız bu teknoloji sayesinde ne kadar kolaylaşır? Gelin şimdi bunları örnekler ile ortaya dökelim.

Fiziksel olarak etrafınızda gördüğünüz nesnelerin birbirleri ile ya da daha geniş bir alanda ki sistemler ile iletişim kurması olarak tanımlanabilir. Şimdi bu biraz karmaşık gelebilir. Ama örneklemeler ile daha net bir şekilde konuya hakim olabileceğinize eminiz.

Akıllı nesneler olarak tabir edilen birçok cihazı aslında şuan kullanıyoruz. Çipler, sensörler, işitme cihazları, biochipler gibi farklı erişim düzenekleri bu kapsama giriyor. Akıllı olabilmesi için bir nesnenin erişilebilir ya da bağlanılabilir (sanal anlamda) olması kriterini taşımalıdır.

nesnelerin interneti nedir

Nesnelerin birbirleri ile konuştuğunu düşünün. Bunu kendi dijital dilleri ile yaptıklarını varsayın. Sabah saatiniz çaldığı anda kahve makinenize ” hadi patron uyanıyor, kahveyi demler” diyebilir. Ardından banyo tesisatınıza “sıcak suyu hazırla, 55 derece olsun” gibi bir komut verebilir. Elbette ki biz bunları daha net algılamanız için söylemekteyiz. Yani istediğiniz her şey siz kalktığınızda ya da eve girdiğiniz anda otomatik bir şekilde devreye girebilir. İdeal ısı, ideal bir duş, TV açılsın, müzik çalsın gibi komutlar. Bu dar bir alanda basit uygulamalar demek aslında. İleri ki aşamalarda akıllı evler, akıllı mahalleler, akıllı şehirleri beraberinde getirecek. Bunun kapsamı inanın çok derin boyutlara gidecektir.

Soluduğunuz havanın temizliğinden, içtiğiniz kahvenin sıcaklığına kadar her şeyi denetleyebilirsiniz. Akıllı telefonunuz ile kombi kontrolü, trafik yoğunluğuna göre kendini ayarlayan trafik lambaları, akıllı çevre uygulamaları, akıllı tarım, akıllı hayvancılık gibi birçok alanda bu sistemlerin yaygınlaşması beklenmekte. Sistem aslında görüldüğü kadar basit işlemiyor olsa da nesnelerin interneti gerçek anlamda uzak teknolojisini bizlere yaşatabilecek özel bir uygulama.

Tüm bu verilerin belirli bir çatı altında toplanması yani SIS sayesinde, değerleme, analiz ve diğer bazı fonksiyonel işlemlerin yapılması da oldukça etkin şekilde sistemi kullanmak anlamına geliyor.

Bu işlemler bizlere olasılık hesaplamalarını da yapabilecek bir boyuta gelecek. Sensörler ve diğer akıllı cihazlar sayesinde elde edilen veriler, yangın olasılıklarını, kaza oranı yüksek olan caddeler ya da hızları anında belirlememizde yardımcı olacaklar. Bu şekilde hayatımız daha güvenli, daha az riskli ve konforlu bir şekle gelecektir. İnternet nesnelerin içine girerken, birkaç nesne farklı şekilde birleşebilecek. Bu verilerde oldukça farklı şekillerde yorumlanabilir. Bir önceki makalemiz olan Sarı kantaron otu nedir ? yazısına buradan okuyabilirsiniz.

 

 

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.