Nvidia, çok yongalı GPU’lar peşinde!

Moore Kanunu’nu canlı tutmak isteyen grafik devi, ümit veren yeni bіr tasarım geliştirdi!
Nvidia, çok yongalı GPU’lar peşinde!

Nvidia araştırmacıları, transistör yoğunluğu alanında düşen gelişim hızını baştan eski hızına kavuşturmak için çalışıyorlar.

Araştırmacılar, GPU’ların ulaşacağı zaruri tavan noktasını geçirmek için tek bіr paketle bütünleşik GPU modülleri (GPM’ler) üretmeyi öneriyorlar. Bu “paket”, yüksek bant genişliğine ve baskı verimliliğine sahip sinyal teknolojilerinden faydalanıyor ve bu şekilde Çoklu-Yonga-Modül (MCM) GPU tasarımları oluşturmaya müsade veriyor.

Araştırmacılar, tasarımlarını ölçmek için Nvidia’nın kendi geliştirdiği GPU simülatörünü kullanıyorlar. Bulgulara göre MCM GPU’lar, Sızıntı Çokluişlemci (Streaming Multiprocessors, SM) sayısını çoğaltmak konusunda büyük faydalar sunuyor. Bu, çoğu türde gerçekte performans artışı anlamına geliyor. Araştırmacılar, daha kolay GPM yapı blokları ve gelişmiş bağlantılar aracılığıyla 128 SM’li tek yongalı GPU’dan yüzde 45,5 daha hızlı çalışan 256 SM yongayı simüle etmeyi başarmış durumdalar.

Buna ek olarak yeni tasarım, aynı sayıda SM’ye sahip farklı çoklu-GPU’dan yüzde 26,8 daha hızlı çalışıyor.

Önceki HaberMeizu Pro 7, “Arkaya” da Ekran Taşıyor. Diğer Taraftan Renkli! Sonraki HaberBiletler, Ultrasonik Seslere Dönüşebilir!

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.