Propolis Faydaları Nelerdir? Etkileri Nedir?

Propolis nedir? Propolis, yapışkan bir yapıya sahiptir. Bal arıları farklı farklı bitkilerden toplayarak kovanlarına getirir. Arılar diğer yabancı bakteri veya mikroorganizmalardan koruma amaçlı kovanlarını propolis ile kaplarlar. Arılar tarafından bitkilerin tomurcuktaki yapraklarından ve gövdelerinden toplanıp reçinemsi bir yapıya sahiptir. Genellikle karaağaç, kayın ve kozalaklı ağaçlardan toplanır. Arılar propolisi kavanın yapısında kullanılar. Genellikle dışına ve içine kullanırlar. Dışına bakteri ve mikroorganizmalardan kutruma amaçlı kullanırlar. İçine ise kovanın duvarlarının düzgün olması için kullanırlar. Propolis kovandaki bateri ve mantarlara karşı antibiyotik etki gösterdiği söylenmektedir. Propolisin toplandığı bitkilere göre içindeki bileşiklerde farklılık gösterir. Kovandaki oluşacak olan hastalıklara ve çatlaklara karşı önlem amacıyla kullanılan propolis yeşilden koyu kahverengiye benzeyen bir rengi olur. Arıcılar kovandaki balı aldıktan sonra kalan propolis maddelerini birkaç işlemden sonra kullanılcak hale
Propolis Faydaları Nelerdir? Etkileri Nedir?

Propolis nedir?

Propolis, yapışkan bir yapıya sahiptir. Bal arıları farklı farklı bitkilerden toplayarak kovanlarına getirir. Arılar diğer yabancı bakteri veya mikroorganizmalardan koruma amaçlı kovanlarını propolis ile kaplarlar. Arılar tarafından bitkilerin tomurcuktaki yapraklarından ve gövdelerinden toplanıp reçinemsi bir yapıya sahiptir. Genellikle karaağaç, kayın ve kozalaklı ağaçlardan toplanır. Arılar propolisi kavanın yapısında kullanılar. Genellikle dışına ve içine kullanırlar. Dışına bakteri ve mikroorganizmalardan kutruma amaçlı kullanırlar. İçine ise kovanın duvarlarının düzgün olması için kullanırlar. Propolis kovandaki bateri ve mantarlara karşı antibiyotik etki gösterdiği söylenmektedir. Propolisin toplandığı bitkilere göre içindeki bileşiklerde farklılık gösterir. Kovandaki oluşacak olan hastalıklara ve çatlaklara karşı önlem amacıyla kullanılan propolis yeşilden koyu kahverengiye benzeyen bir rengi olur. Arıcılar kovandaki balı aldıktan sonra kalan propolis maddelerini birkaç işlemden sonra kullanılcak hale getirirler. İçinde B1,B2,C,E,mineraller ve aminoasitler bulunur.

propolis faydalari

Propolisin faydaları

 • Bağışıklık sisteminde oldukça faydalıdır.
 • Hastalıklara karşı vücut direncini yükseltir.
 • Antioksidatif etkisi açısından diğer arı ürünleri arasında çok yüksek etkiye sahiptir.
 • Sivilce, uçuk ve siğil için kullanılır.
 • Faranjit, larenjit ve bademcik iltihabı için etkili bir faktördür.
 • Ağız ve boğaz ağrıları için oral ve gargara biçiminde kullanılır.
 • Diş eti hastalıklarına karşı önemli bir yer alır.
 • Propolis için yapılan araştırmalar da iltihaplı hastalıklar, ülser ve yanıklara iyi geldiği sonucuna ulaşılmıştır.
 • Japonların kanser araştırma kurulu tarafından 1991 yılında düzenlenen toplantıda anti-kanser etkisi ortaya sunulmuş ve tedavilerde kullanılmaya başlanmıştır.
 • Amerika da yapılan bir araştırma sonucunda ise bağırsaktaki kanserli hücrelerin küçülmesin de çok büyük etkisi olduğu gözlemlemişlerdir.
 • Yaraların iyileşmesinde etkili olan propolis, hücre yenileyici bir özelliğe sahiptir.
  Anti iltihapsal özelliğine sahiptir.propolis nedirBir önceki yazımız olan GPS nedir? başlıklı makalemizi buradan inceleyebilirsiniz.
Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.