Sahtekar

Clifford Irving, uzun zamandan beri iyi bіr malzeme aradığı halde bіr türlü bunu bulamayan tutkulu bіr yazardır. Sonunda kendi öyküsünü kendisi yaratmaya, bіr szіrаşiler dizisi uydurmaya karar verir. …
Sahtekar

Clifford Irving, uzun zamandan beri iyi bіr malzeme aradığı halde bіr türlü bunu bulamayan ihtiraslı bіr yazardır. Sonunda kendi öyküsünü kendisi yaratmaya, bіr szіrаşiler dizisi uydurmaya karar verir. Başlangıçtaki düşüncesi yayın dünyasına bilgece düzenlenmiş sanatsal bіr `eşek şakası` yapmaktır. ?Dünya ve okuyucular bunu istiyorsa ben de onlara bunu fazlasıyla vermesini bilirim? diye düşünmüştür. Kendisini bilgece hazırladığı bіr gizlilik perdesi arkasına saklayarak, büyük bіr yayınevi yetkililerine onların fazla hoşuna gidecek bіr haber uçurur. Dünyanın en meşhur adamının ?Havacı, film yapımcısı, kadın düşkünü ve ezgantrik dolar milyarderi Howard Hughes- kendisiyle temas kurduğunu, paha biçilemez biyografisini kaleme alması için öneri getirdiği haberini ulaştırır. Yalnız küçük bіr problem vardır: Clifford`un biyografi adı altında yazdığı kitapta gerçeğin tek bіr kırıntısı zeka yoktur. Howard Hughes`ın kendisiyle hiç karşılaşmamıştır. Fakat Hughes`un yaklaşık olarak inzivaya çekilmiş şekilde gözden uzakta yaşıyor olması sayesinde planının başarıya ulaşacağına güvenmektedir. Hughes hemen hemen 10 yıldan beri kamuoyu önüne hiç çıkmamıştır. Tam bіr münzevi gibidir. Irving sahte öyküsünü yazarken en fazla bu duruma güvenir. Hughes halkın önüne çıkmaktan çekindiğine kadar bu biyografiyi onaylamak ya da yalanlamak için de nasılsa çıkmayacaktır.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.