Sigaranın Zararları Nelerdir ?

Sıgaranın Zararları Çağımızda sigaranın zararları herkes tarafından bilinmektedir dünya sağlık örgütünün verilerine göre sigara kullanmak dünya genelinde bir problem olmasıyla birlikte tahminlere göre 3 yetişkinden biri sigara kullanıyor. Bu istatistiğe göre 1,2 milyar bireyin sigara kullandığı ortaya çıkmaktadır. Dünya sağlık örgütünün yaptığı istatistiklere göre dünya genelinde akciğer kanseri görülmekte ve bu hastalık sigaranın neden olduğu ölümcül sebeplerden biridir. Sigara kullanan kişiler kendilerine zarar vermelerinin yanı sıra etrafındaki bulunan insanlara da zarar verirler ve bunlara pasif kullanıcı denir. Sigaranın insan vücudundaki bütün doku ve organlarına sayılamayacak kadar zararları vardır. Peki, sigaranın zararları nelerdir? Önce sigaranın en büyük zararını %10 ile %15 arası kilo eksikliğinin yanı sıra zeka geriliği anne karnındaki bebek görür. Tütünün içinde bulunan nikotin, katran, karbon monoksit gibi bu
Sigaranın Zararları Nelerdir ?

Sıgaranın Zararları

Çağımızda sigaranın zararları herkes tarafından bilinmektedir dünya sağlık örgütünün verilerine göre sigara kullanmak dünya genelinde bir problem olmasıyla birlikte tahminlere göre 3 yetişkinden biri sigara kullanıyor. Bu istatistiğe göre 1,2 milyar bireyin sigara kullandığı ortaya çıkmaktadır. Dünya sağlık örgütünün yaptığı istatistiklere göre dünya genelinde akciğer kanseri görülmekte ve bu hastalık sigaranın neden olduğu ölümcül sebeplerden biridir.
Sigara kullanan kişiler kendilerine zarar vermelerinin yanı sıra etrafındaki bulunan insanlara da zarar verirler ve bunlara pasif kullanıcı denir. Sigaranın insan vücudundaki bütün doku ve organlarına sayılamayacak kadar zararları vardır. Peki, sigaranın zararları nelerdir? Önce sigaranın en büyük zararını %10 ile %15 arası kilo eksikliğinin yanı sıra zeka geriliği anne karnındaki bebek görür. Tütünün içinde bulunan nikotin, katran, karbon monoksit gibi bu gibi zararlı maddelerin akciğer kanseri başta olmak üzere solunum sistemi rahatsızlıklarından olan amfizeme vs bronşit gibi benzeri hastalıklara sebep olur. İçilen her sigara sizi kansere her gün bir adım daha yaklaştırır. Sigara içenlerin akciğerlerinin doğal savunma sistemi bozulur ve buda enfeksiyon kapma riskini çoğaltır. Sigarada bulunan karbon monoksit kandaki oksijeni yok etmesiyle birlikte damarlarda kolesterol depolar ve bunun neticesinde kalp krizi riski artar. Yemek borusu ve midede ülser, kanama ve kanser oluşumunu artırır. Pankreas kanseri riski artar sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha çok mesane kanserine yakalandıkları görülmüştür.     Sigara içenlerin ellerinde ve parmaklarında sararmaların yanı sıra tırnaklarında da kırılmalar görülmektedir.

sigaranin zararlari nelerdir

Sıgaranın Vücuda Zararları

Sigara kol ve bacak damarlarında çeşitli rahatsızlıklara sebep olur. Özellikle damarlardaki tıkanıklık nedeni ile ancak organların kesilmesiyle tedavi yapılabilen (burger) rahatsızlığı oluşur. Ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları diş kaybı ve tat alma duygusunda bozulmalar görülmektedir. Beyin hücrelerinin ölümüne ve hafıza kaybına (alzheimer) neden olur. Koku alma duygusunda azalma olur. Sigara içen bayanlarda rahim ve yumurtalık kısırlığı, erken menopozve rahim kanseri gibi benzeri tehlikeler görülmektedir. Gözlerde katarakt veya körlük meydana gelebilir. Vücutta halsizlik ruhsal gerginlik stres ve uykusuzluk görülmektedir. Cinsel organda iktidarsızlık ereksiyonda azalma ve döllenme de yetersizlik meydana gelir. Vücutta ki insülin salgılama kabiliyetini azaltarak şeker hastalığına neden olur. Sigara deri yapısının bozulmasına ve kırışıklıklara yol açar bununla birlikte sigara içenlerin yaraları daha zor iyileşir bazen ameliyat sonrası oluşan yaraların iyileşmediği görülmüştür. Sigara tiryakilerinde kronik baş ağrısı görülmektedir. Bu bilinen gerçekleri dikkate alarak daha duyarlı olmaya çalışmalıyız. Yeni nesle iyi örnek olup onları eğiterek büyük bir sorun haline gelen bu ölümcül alışkanlıktan korumalıyız. Sağlıklı bir hayat ve sağlıklı bir gelecek için sigarayı bırakın!

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.